Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi


gürcistan eğitim


        Kakheti, Tsiv-Gombori sınırı ile bölünen Doğu Gürcistan’daki en güzel bölgelerden biridir. Karlı Kafkasya dağları, Kakheti’yi kuzey Kafkasya halkına, Çeçenlere, İnguşlara ve Dağıstanlılara bağlar. Doğrudan Azerbaycan’la sınırdaştır. Kakhetililer, kültürleri ve cesaretleriyle ünlüdürler. Aynı zamanda vakur ve ikiyüzlülüğe karşıdırlar. Örneğin ünlü Gürcü yazar ve figür (adı Telavi Devlet Üniversitesi’ne verilen) Iakob Gogebashvili, arkadaşlıktaki “Kakhateli” bağlılığını yazmıştır. Tanrı bize üzüntümüzde onların desteğini, bayramda neşelerini versin.

        Sonuç olarak, misafirlerinden hiçbiri Gürcistan’dan, Kakheti’yi ziyaret etmeden ve oranın zengin kültürel ve tarihsel mirasıyla ve misafirperverliğiyle tanışmadan ayrılmaz.

        Burada büyük Paskalya bölgeleriyle, yaban alp çiçekleri gibi Kafkasya’nın kalbine dağılmış olan Tusheti köyleriyle, Lagodekhi Doğal rezerviyle ve Alazani Vadisi’nin çarpıcı güzelliğiyle karşılaşabilirsiniz. Her aşamada, Hristiyan kültürünün örnekleriyle ve eski eğitim merkezleriyle karşılaşılabilir.

        Gürcistan’a büyük katkıda bulunan birçok ünlü vatandaş, Kakheti’yle gurur duyarlar. Bunların arasında Gürcistan Kilisesi tarafından aziz ilan edilen büyük Gürcü yazar ve lider Chavchavadze, ünlü tiyatro yönetmeni Marjanishvili, dünyaca ünlü ressam Pirosmani, Gürcü film yıldızı Nato Vachnadze, ünlü Gürcü şarkıcı Vano Sarajishvili, önde gelen Gürcü şairler Gogla Leonidze ve Ioseb Noneshvili ve daha birçok kişi vardır.

        Telavi yakınlarında yer alan Tsinandali Parkı ziyaretçileri büyülemektedir. Tarihsel olarak, Gürcü Romantizm akımının kurucusu olan Alexander Chavchavadze’ye aittir.

        Telavi, bu alanın kültürel, eğitimsel ve idari merkezidir. Eski bir kraliyet kentidir. Bölgesel yönetim, bölgesel enstitülerle, devlet üniversiteleriyle, kapalı spor salonlarıyla, yüksekokullarla, devlet akademi tiyatrolarıyla, ünlü şaraphanelerle (GWS, Teliani Vadisi, Telavi Şarap Mahzeni, Tsinandali vs.) birlikte Telavi’de yer almaktadır.

        II. Erekle Sarayı (Batonis Tsikhe), tarihsel etnografya müzesi, sanat galerisi, müze ve eski mimari yapılar vardır.

        I. Gogevashvili Telavi Devlet Üniversitesi, eski eğitim yurtlarından ve Kakhei bilim merkezlerinden biridir.

        Pedagojik Teknik Yüksekokul 1924 yılında Telavi’de kurulmuştur. Yeri, okul zilinin ilk olarak 1 Eylül 1939’da duyulduğu Kakheti Kraliyet Konutu’ydu. 1951 yılında Telavi Eğitim Enstitüsü olarak değiştirildi ve ilk yönetici Dimitri Shapakidz, daha sonradansa Tite Sarishvili, Shota Sikharulidz ve Nikoloz Chakhvashvili oldu. 1951 yılından günümüze kadar, eğitim enstitüsüne rektörler başkanlık etmiştir: Ioseb Nanobashvili, Vakhtang Tsikhistavi, Nikoloz Kortua, Koba Ivanidze, Nikoloz Maludze, Roin Tchikadze. Giorgi Gotsiridze, 2004’ten bu ana üniversitenin rektörüdür. Kral II. Erekle’nin konutu, 1973 yılına kadar Telavi Eğitim Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmıştır. 1973’te, Eğitim Enstitüsü için özel olarak inşa edilen, iyi tasarlanmış bloklara taşınmıştır.

        2001 yılında, Gürcistan Başbakanı I. Gogevashvili’nin kararına göre Telavi Eğitim Enstitüsü, Telavi Devlet Üniversitesi haline getirilmiştir. 2006 baharındaysa Gürcistan Hükümeti’nin kararına göre Telavi Ziraat Üniversitesi, Telavi Devlet Üniversitesi’yle birleşmiştir. Bu yeniden örgütlenmenin sonucu olarak altı fakülte oluşmuştur:


* Sağın Bilimler ve Doğa Bilimleri,
* Beşeri Bilimler,
* Sosyal Bilimler, İşletme ve Hukuk,
* Tarım ve Gıda İşleme
* Pedagoji
* Sağlık Hizmeti


Sağın Bilimler ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Beşeri Bilimler Fakültesi
Sosyal Bilimler, ISletme ve Hukuk Fakültesi
Tarım ve Gıda İşleme Fakültesi
Eğitim Fakültesi

 

 

 

 

  Üniversiteler

 • Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi
 • Tiflis Devlet Teknik Üniversitesi
 • Tiflis Javakhishvili Üniversitesi
 • Gürcistan Havacılık Üniversitesi
 • Uluslararası Kafkas üniversitesi
 • Tiflis Sota Rustaveli Devlet Üniversitesi
 • Gürcistan Amerikan Üniversitesi
 • Kutaisi Akaki Tsereteli Devlet Üniversitesi
 • Sohkumi Devlet Üniversitesi
 • Sota Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesi
 • Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi
 • Tiflis Devlet Konservatuari
 • Tiflis İlia Devlet Üniversitesi
 • Gürcistan Üniversiteleri Türkiye Kayıt Merkezi

  ADRES : İstiklal Cad. No:49 Mavi Han İş Merkezi Kat:5 Taksim / İSTANBUL

  Tel : (212) 709 87 09 - (212) 244 66 00 FAX: (212) 245 43 31

  Site: www.gurcistanuniversiteleri.org Mail : İnfo@yurtdisindaegitim.com.tr

   


  Uluslararası Kafkas üniversitesi


  Kafkas Uluslararası Üniversitesi 1993 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde kurulmuştur. Kafkas Uluslararası Üniversitesi hem özel olma niteliği hem de Azerbaycan'da kurulan ilk ve tek üniversite olması niteliği ile öğrenciler tarafından rağbet görmektedir. Azerbaycan'da özel üniversiteler arasında en çok tercih edilen üniversitede Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Eğitim olmak üzere 4 farklı fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelere bağlı yaklaşık 20 bölümde lisans eğitimi verilmektedir. Bunun yanında İlimler Enstitüsü'nde 10 farklı alanda yüksek lisans eğitimi verilmektedir.Kafkas Uluslararası Üniversitesi yüksek lisans eğitiminin yanında 2007 yılında 2 alanda MBA programına ve doktora eğitimine de başlamıştır. Böylece üniversitenin akademik olarak gelişmesi söz konusu olmuş, öğrencilerin de bu alanlarda eğitim alması mümkün hale gelmiştir.

  Kafkas Üniversitesi >1993 yılından 2004 yılına kadar farklı iki alanda eğitim vermiş, ancak eğitim verdiği alan gerek fiziki şartları gerekse mekan olarak üniversiteye yeterli gelmemiştir. Bu nedenle 2003-2004 yıllarında Hırdalan'daki alan da üniversiteye tahsis edilmiştir. Böylece üniversite için daha elverişli bir ortam sağlanmıştır. Hem bu alanın Bakü'ye olan yakınlığı öğrencilerin okula daha rahat gidip gelmesinde de etkili olmuştur.

  Üniversitede Lisans eğitimi alan öğrenciler ilk yıllarında İngilizce-Türkçe hazırlık okurlar. Daha sonraki yıllarında da derslere göre İngilizce-Azerice ve Türkçe olarak devam etmektedirler. Bu açıdan Azerbaycan'da yurt dışı eğitimi hem öğrencilerin kendini geliştirmesi hem de dil eğitimlerine katkıda bulunması nedeniyle önemlidir.

  YÖK tarafından 2009 yılında Kafkas Üniversitesi'nin bazı bölümlerine denklik verilmiştir. Bu bölümler; Türk Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi'dir. Üniversitenin diğer bölümleri ile ilgili de >YÖK denklik konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

  Azerbaycan Kafkas Üniversitesi verdiği> kaliteli hizmet, uzmanlaşmış akademik kadrosu ve sağladığı imkanlar doğrultusunda yıllarca konumunu korumuş ve zamanla eğitim programları diğer ülke sistemleri örnek alınarak hazırlanmıştır. Özellikle Türkiye ve Batı ülkelerinden alınan kredi ve ders geçme sistemi üniversite açısından yenilik getirmiştir. Azerbaycan'ın Türkiye'ye ve Türk halkına olan yakınlığı öğrencilerin üniversiteye daha çabuk alışmalarını sağlayacak böylece öğrenciler kendi kültürleri dışında bir kültürü tanıyarak eğitimlerini sürdürecektir.

   

   Üniversiteler

  • Gürcistan Havacılık Üniversitesi
  • Gürcistan Teknik Üniversitesi
  • Tiflis devlet tıp üniversitesi
  • Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi
  • Uluslararası Kafkas üniversitesi
    


   Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi


   Dosya:TbilisiState.jpg

   >Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi’nde eğitim görmek isteyenler için kaliteli eğitim imkânlarının ve alanında uzman en iyi öğretim görevlilerinin üniversite bünyesinde eğitim verdiğinden bahsedilebilir. Bu bilgiler doğrultusunda yurtdışında eğitim göreyim iş saham genişlesin diyorsanız Euro Star eğitim danışma bürosu ile iletişime geçerek üniversite hakkında daha geniş çaplı bilgi donanımı elde edebilirsiniz. Danışma merkezi sizin yapmanız gerekenleri size bildirerek gerekli evrakları hazırlamanıza yardımcı olmaktadır. Burada akademik eğitim görmek amacıyla >1100- 1350 ABD doları civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Gürcistan’da okurken zorlanmamanız amacıyla üniversitemiz ilk yıl sizlere Gürcüce eğitim almanızı sağlayacak hazırlık eğitimini zorunlu tutmuştur. Alacağınız hazırlık eğitimi içinde 1200 ABD doları civarında bir ödeme yapmanız gerekmektedir.

   Tiflis İvan Cavahişvili Devlet Üniversitesi’nde okumaya karar vermeniz durumunda tek zorlanacağınız konu alacağım eğitim sürecinde barınma ihtiyacınızı üniversite bünyesinde karşılayamayacağınız gerçeğidir. Üniversite de yurt bulunmadığı için barınmak amacıyla bir evde kalmanız gerekmektedir. Gürcistan’da hayat ucuz olduğu için evin konumunu çok iyi bir yerde seçmediğiniz sürece uygun bir gelir ile kendinize evde kalma imkânı yaratabilir ve öğrenim hayatınızda burada barınabilirsiniz. Üniversitemize kayıt olmanız için hazırlamanız gereken birtakım evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar arasında ÖSYM sınav sonuç belgesi, lise diploması, sağlık raporu ve AIDS testi, pasaport aslı ve örneği, 8 adet vesikalık fotoğraf, ikametgâh belgesi, kimlik aslı ve örneği ve dilekçe yer almaktadır. Hazırlayacağınız belgelerle ilgili ya da üniversite ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru varsa üniversitemizin iletişim bilgileri bölümünden sorununuzu giderebilirsiniz.

   Gürcistan da eğitim görmek isteyenler yurtdışında eğitim görmek isteyenler için düzenlenen kanunları iyi takip etmelidirler; çünkü her an kanunlarda değişiklik meydana gelebilir ve hazırlamanız gereken farklı bir evrak ya da yapmanız gereken herhangi bir prosedürle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu üniversite 8 Şubat 1918 yılında Gürcistan’da kurulmuş olup bir devlet üniversitesi konumunda >eğitim- öğretim hizmeti vermektedir. Üniversite bünyesinde eğitim gören öğrenci sayısı tahmini 30.000 civarındadır. Üniversite bünyesinde 4 fakülte bulunmaktadır. Bu fakülteler şunlardır:> Hukuk Fakültesi, Ekonomi Fakültesi, beşeri Bilimler Fakültesi ve Sağlık ve Doğa Bilimleri Fakültesi bulunmaktadır. Biyoloji, kimya, fizik, matematik ve Rus dili bölümleri üniversite bünyesinde yer almaktadır.