Gürcistanda Eğitim ve Tercih Sebepleri

      Gürcistan gelişen yüzü ve güvenilir ülke ortamı ile son yıllarda yabancı öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Ülkedeki yaşam şartları ve giderleri bireylere göre değişmektedir. Özellikle yurtta kalan öğrencilerin çok az bir para ile eğitimlerini sürdürebilmeleri mümkündür. İsteyen öğrenciler mobilyalı bir ev kiralayarak yaşamlarını burada devam ettirebilirler. Yurtlarda kalabilmek için en az bir dönem öncesinden başvuruda bulunmak gereklidir. Gürcistan’da ulaşım çok rahattır ve öğrencilerin otobüs ve yeraltı treni seçenekleri bulunmaktadır. Otobüs ücretleri ülkemizdeki fiyatların çok altındadır. Gürcü mutfağı Türk mutfağı ile büyük benzerlikler içerisindedir. Bu yüzden özellikle beslenme açısından çok fazla seçeneğiz olacaktır.


      Gürcistan’da eğitim gören öğrencilerin olası bir sağlık probleminde faydalanabilmeleri için sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Gürcistan’da bulanan üniversitelerden bazıları Avrasya Uluslararası Üniversitesi, Sokhumi Devlet Üniversitesi, Kutaisi Akaki Tisereteli Devlet Üniversitesi, Telavi Lakob Gogebasvili Devlet Üniversitesi, Sta Rustavelli Tiyatro ve Film Üniversitesi, Tiflis Illa Devlet Üniversite si, Gürcistan Havacılık Üniversitesi olarak sayılabilir. Üniversiteler son teknoloji ile donatılmıştır ve her alanda eğitim veren kurum bulunmaktadır. Üniversitelerin çoğunu YÖK tarafından denklik diploması verilmektedir. Bu sayede sınava girmeye ihtiyaç duymadan başvuru yapacağınız üniversitelerden mezun olduktan sonra ülkemizde iş bulabilirsiniz. Eğitim dili Gürcüce, İngilizce, Rusça olarak verilmektedir. Gürcistan’ın ülkemize çok yakın olması sıkı sık geliş gidiş yapma imkânı sağlamaktadır. Ülkedeki para birimi farklı olduğundan okumak için gedecek öğrencilerin paraları ülkemizde dolara çevirmeleri gerekmektedir.


      Gürcistan’da doları Lari’ye çevirmek Türk Lirasını çevirmekten daha karlıdır.Gürcistan’daki üniversitelere kayıt yaptırmak için belirli şartlar bulunmaktadır. Üniversiteler için gereken başvuru evraklarını ve gerekli işlemleri yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketleri ile iletişim kurarak kolay bir şekilde yapabilirsiniz.Gürcistan’da okurken hem sınava girme stresinden kurtulmuş olursunuz hem de farklı bir ülkede sosyal bir yaşamınız olur.Harç ücretleri bölümlere göre değişkenlik göstermekle beraber ortala olarak makul bir düzeydedir. Bunun yanı sıra barınma ve yeme içme ihtiyaçlarını da çok uygun fiyatlara karşılamak mümkündür. İstediğiniz her bölüme sınavsız olarak yeteneklerinize göre başvuru yapabilirsiniz.